W dniu 27-06-2012 w godzinach wieczornych Związki Zawodowe działające w PGE Elektrownia Bełchatów podpisały porozumienie z Pracodawcą, tzn. Dyrektorem Elektrowni Bełchatów.
Porozumienie dotyczy podwyżki płac, dodatkowych czterech dni urlopu, trzykrotnego odpisu na Fundusz Socjalny oraz gwarancji pracowniczych do 2017 roku.
Porozumienie to w pierwszej fazie podpisały:
– Międzyzakładowy Związek Remontów Elektrowni
– Związek „Solidarność”
– Związek „Solidarność 80”
Po dalszej godzinie negocjacji do porozumienia doszedł Związek Zawodowy Elektryków.
28-06-2012 w godzinach rannych porozumienie podpisał Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Elektrowni Bełchatów.
Do porozumienia nie przystąpili koledzy ze Związku Zawodowego Ruchu Ciągłego a wręcz przeciwnie próbowali na różny sposób przeszkadzać w podpisaniu porozumienia. Między innymi argumentem, aby nie podpisać porozumienia była obawa czy owe porozumienie jest zgodne z prawem jak również, że mediator się nie sprawdził.
Nam zależało jednak na podpisaniu porozumienia, ponieważ dalsze negocjacje doprowadziłyby do tego, że podwyżka płac była by możliwa dopiero w miesiącach wrzesień, październik a jest to termin, który nie satysfakcjonuje nas. Nam zależało również na podpisaniu porozumienia jest to §9 mówiący, że „bez zgody Związków Zawodowych pracodawca nie ma prawa wydzielić ze struktur Elektrowni obecnych Oddziałów a zwłaszcza Oddziału Remontowego” dla nas to ważny zapis dający gwarancję stabilnej pracy.
Trudno zrozumieć fakt, że koledzy ze Związku Ruchu Ciągłego, choć mają większe przywileje inaczej postrzegają sprawy, które przecież dotyczą nas wszystkich.
Należy nadmienić, iż w całym koncernie PGE porozumienie podpisało 20 na 21 działających Związków. Jedynym Związkiem, który wyraził sprzeciw są koledzy z ZZPRC przy Elektrowni Bełchatów.
Pamiętajmy, że negocjacje nie są po to, aby być w sporze dla samego sporu, lecz po to, aby strony negocjujące doszły do porozumienia i osiągnęły satysfakcjonujące rezultaty.
Prezes Adam Klimaszyk